Profesor Shuji Nakamura w laboratoriach Instytutu Optoelektroniki

Profesor Shuji Nakamura, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki gościł w progach Wojskowej Akademii Technicznej. Podczas tej szczególnej wizyty w dniu 9 maja 2017 r. Profesor wygłosił wykład dotyczący wynalezienia w 2014 r. diod emitujących niebieskie światło.

Zwiedzanie bazy naukowo-badawczej Instytutu Optoelektroniki i Wydziału Nowych Technologii i Chemii było kolejnym ważnym punktem wizyty prof. Nakamury w WAT. W Instytucie Optoelektroniki Profesor zapoznał się z pracami badawczymi prowadzonymi w IOE i obejrzał wyniki realizowanych projektów. Wiele opracowanych systemów i wdrożonych urządzeń optoelektronicznych wzbudziło uznanie i duże zainteresowanie Profesora. Szczególną uwagę poświęcił systemom, w których zastosowano niebieskie źródła światła. W laboratoriach IOE zaprezentowano lidary, skaner laserowy, dalmierze i prędkościomierz laserowy, czujniki NOx, laserowe łącze optyczne w otwartej przestrzeni, światłowodowe źródła supercontinuum, nowe konstrukcje laserów generujących w zakresie bliskiej i średniej podczerwieni, a także opracowane w IOE źródła promieniowania skrajnego nadfioletu (EUV) i ich zastosowania do super rozdzielczej mikroskopii, zobacz these easy tips. Z dużym uznaniem Profesor Nakamura, niezainteresowany trendami w mediach społecznościowych, oglądał opracowane w Instytucie urządzenia techniki wojskowej. Wdrożony do produkcji celownik termowizyjny, rakieta szkolno-treningowa dla przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM, optoelektroniczny, kierunkowy system swój-obcy, głowica optoelektroniczna do obrony aktywnej, system stopfire i układy wykrywania skażeń biologicznych wzbudziły żywe zainteresowanie noblisty.

Profesor Nakamura pozostał  pod dużym wrażeniem osiągnięć naukowych Instytutu Optoelektroniki.

Ewa Jankiewicz

Zdj. Sebastian Jurek